New Page 2

Himachal Pradesh Cricket Association
HPCA Cricket Stadium, Dharamshala, Distt. Kangra ( H. P. )
Ph. : 01892-229539 Fax: 01892-223539

Home

About Us

Press Zone

Fixtures

Stadiums

HPCA Teams

Archive

Contact

 

Other Links

Administrative Staff

Curators

Umpires/Scorers

Coaches / Trainers / Physios / Video Analysts

Women's Cricket

Playing Rules

Download

Member's Mail

Image Gallery

IPL 2010
8 Images in this album

More in Image Gallery

Video

+ more In Video

 

HPCA Teams

 

Men's Team

-- Team Ranji

S. No. Name District S. No. Name District
1. Varun Sharma Bilaspur 17. Manvinder Bisla Professional
2. Ajay Mannu Chamba 18. Vinit Indulkar Professional
3. Mukesh Sharma Hamirpur 19. Bhavin Thakkar Professional
4. Vishal Bhatia Hamirpur 20. Waquar Ahmed Professional
5. Neeraj Chauhan Hamirpur 21. Jitender Mehta Shimla
6. Ravi Kant Hamirpur 22. Sumit Verma Shimla
7. Paras Dogra Kangra 23. Abhinav Bali Shimla
8. Kuldeep Diwan Kangra 24. Rajinder Thakur Shimla
9. Hemant Dogra Kangra 25. Sangram Singh Sirmour
10. Abhinesh Sharma Kangra 26. Sunny Sharma Sirmour
11. Davinder Singh Kangra 27. Manik Mohil Sirmour
12. Mohinder Sharma Mandi 28. Gurvinder Singh Sirmour
13. Rishi Dhawan Mandi 29. Vishal Sharma Solan
14. Shakun Saini Mandi 30. Vikramjeet Malik Solan
15. Ajay Saklani Mandi 31. Ashok Thakur Una
16. Manish Gupta Mandi 32 Pawa Thakur Bilaspur
-- Team Col. CK Nayadu U-22
S. No. Name District S. No. Name District
1. Tilak Raj   13. Sumit Verma  
2. Saransh Thakur   14. Akshay Chauhan  
3. Sumit Dhiman   15. Nitish Sharma  
4. Kanwar Abhinay   16. Ajay Mohan  
5. Ankit Singh   17. Akshay Sharma  
6. Ravi Kant   18. Abhinesh Negi  
7. Sunny Thakur   19. Jaskaran Malhotra  
8. Aseem Narang   20. Jarnail Singh  
9. Monty Sharma   21. Amit Kumar  
10. Manju Kumar   22. Ajay Rana  
11. Rishi Dhawan   23. Harminder Singh  
12. Pratap   24. Ankur Dhadwal  
-- Team U-16
S. No. Name District S. No. Name District
1. Akhilesh Bilaspur 17. Mayank Dagar Shimla
2. Ashutosh Bilaspur 18. Nishant Verma Shimla
3. Nikhil Gautam Bilaspur 19. Biphatsu Shimla
4. Karan Verma Hamirpur 20. Satveer Solan
5. Atish Hamirpur 21. Shubham Negi Solan
6. Ekant Sen Hamirpur 22. Arshdeep Solan
7. Arjun Sharma Kangra 23. Karan Solan
8. Shiva Minhas Kangra 24. Sunand Solan
9. Dhanur Gautam Kangra 25. Mohit Jaswal Una
10. Roopam Saberwal Kangra 26. Raghav Sharma Una
11. Mandeep Kangra 27. Gaurav Kumar Una
12. Mani Sharma Kangra 28. Ankush Bains Una
13. Pankaj Jaswal Kangra 29. Shivam Puri Una
14. Vijay Dogra Kullu 30. Saurabh Dhiman Una
15. Ajay Bodh L&S 31. Puneet Saini Una
16. Karan Panta Shimla      
-- Team U-19 Vinoo Mankad
S. No. Name District S. No. Name District
1. Nakul Raj Bilaspur 11. Lakhan Shandil Shimla
2. Abhimanyu Rana Hamirpur 12. Rohit Kolish Sirmour
3. Vinay Galetiya Hamirpur 13. Nawab Singh Sirmour
4. Abhishek Hamirpur 14. Rahul Chara Sirmour
5. Shivam Pathania Kangra 15. Prashant Chopra Solan
6. Bhiwani Kangra 16. Kunal Mahajan Solan
7. Akash Vashisht Kangra 17. Sahib Malhotra Solan
8. Sashank Kullu 18. Siddhant Sharma Una
9. Nikhil Gangta Shimla 19. Ankit Kalsi Una
10. Shashya Jamwal Shimla 20. Ankush Bedi Una
-- TeamU-19 Cooch Behar
S. No. Name District S. No. Name District
1. Abhimanyu Rana   12. Parshant Chopra  
2. Vinay Galetiya   13. Sahib Malhotra  
3. Shivam Pathania   14. Ankit Kalsi  
4. Akash Vashisht   15. Ankush Bedi  
5. Sashank   16. Vikrant  
6. Shashya Jamwal   17. Lakhan Shandil  
7. Aatish Bhaliak   18. Abhishek Thakur  
8. Rohit Kolish   19. Bhawani SIngh  
9. Newab Singh   20. Vinayak Lal  
10. Rahul Chara   21. Nakul Raj  
11. Nikhil Gangta        
 
Women's Team
 
-- Team Women Senior
S. No. Name District S. No. Name District
1. Tanu Bala Kangra 10. Swati Kangra
2. Sushma Verma Shimla 11. Shivanti Solan
3. Karuna Shimla 12. Nain Katoch Kangra
4. Sapna Randhawa Kangra 13. Babli Mandi
5. Anuradha Solan 14. Neena Mandi
6. Anku Professional 15. Anisha  
7. Bharti   16. Diksha (Reserved) Academy
8. Nikita Chauhan Academy 17. Nisha (reserved) Sirmour
9. Shivani Kangra 18. Promil (Reserved) Sirmour
-- Team Women U-19
S. No. Name District S. No. Name District
1. Tanu Bala Kangra 10. Preeti Shimla
2. Asha Negi Kinnaur 11. Sushmita Kinnaur
3. Diksha Solan 12. Shivanti Solan
4. Sushma Shimla 13. Anisha Sirmour
5. Karuna Shimla 14. Jyoti Hamirpur
6. Nikita Ch. Shimla 15. Dev Kalan Kullu
7. Vandana Bilaspur 16. Renuka Shimla
8. Sakshi Sirmour 17. Neha Chauhan Solan
9. Nikita M Kangra 18. Vidya Negi Kinnaur
 
 

Copyright All Right Reserved "Himachal Pradesh Cricket Association " 2010-2011"